Поліп ендометрія – це локальне розростання клітин внутрішнього шару матки – ендометрія – і в більшості випадків є доброякісним новоутворенням.

Поліпи бувають різних розмірів – від декількох міліметрів до пари сантиметрів, а також можуть бути одиничними або множинними.

Говорячи про причини їх виникнення, достеменно відомо тільки одне – вони утворюються під дією підвищеного рівня естрогена.

В сукупності із генетичними факторами, активністю рецепторів, наявністю факторів ризику естроген або збільшує свою активність, або підвищується його ендогенна продукція, або ж він вводиться додатково зовні, і таким чином утворюється локальна гіперплазія ендометрія.

Фактори ризику поліпів ендометрія:

– ожиріння
– використання тамоксифену
– синдром Лінча та синдром Коудена (спадкові та генетичні аномалії, що підвищують ризик виникнення злоякісних новоутворень).
Симптомами поліпа ендометрія є:

міжменструальна кровотеча або кровомазання – в середині циклу, до або після менструації
наявність згустків крові під час менструації
тривала та рясна менструація
інколи симптоми можуть бути відсутніми взагалі, і тоді це є просто знахідкою під час рутинного УЗ дослідження
Діагностика поліпу полягає в проведенні УЗД органів малого тазу. Інколи для уточнення виконується діагностична гістероскопія, яка одночасно може стати лікувальною. Остаточним підтвердженням є тільки гістологічне дослідження після видалення поліпу.

Лікування поліпів існує тільки хірургічне. Ніякі пігулки, мікстури, настоянки і подібне, на жаль, не вплинуть на їх зникнення.

Тому вони потребують процедури гістерорезектоскопії. Вона триває, як правило, до 30 хв та робиться під внутрішньовенним наркозом.

Показаннями до проведення ГРС є:

симптомні поліпи
поліпи в менопаузі
безпліддя
діаметр поліпа >1,5 см
поліпоз
Чим загрожує поліп в порожнині матки?

⭕️ Може не наставати вагітність, але якщо вона вже настала (з поліпом таке нерідко можливо), він НЕ завадить її прогресуванню та НЕ стане причиною її безперспективності.

⭕️ Втрата заліза при вираженій симптоматиці, що приводить до розвитку анемії

⭕️ Що важливо – переважна більшість поліпів ендометрію не є ні злоякісними, ні передраковими. Однак підвищений ризик злоякісних новоутворень виникає у окремих пацієнтів (наприклад, постменопауза, синдром спадкового раку, застосування тамоксифену).

Превентивні фактори щодо попередження розвитку поліпів ендометрія: оральні контрацептиви; гормональні внутрішньоматкові системи.

1 Comment

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *